OSP - GRODNO

 

Dzieje ochrony przeciwpożarowej na terenie wsi Grodno i pobliskich jej Dobrzelewic znacznie głębiej sięgają niż udokumentowana działalność OSP. Staranie kilku wiejskich działaczy doprowadzono do wydzielenia odpowiedniego placu pod budowę obiektu straży. W kilka lat później społecznym wysiłkiem pobudowano remizę oraz towarzyszącą jej zlewnię mleka. Oficjalną datę założenia OSP w Grodnie jest dzień 12 maja 1956r. W ten sposób we własnej siedzibie mogła się rozwijać działalność kulturalno- oświatowa. W dowód uznania za włożony wysiłek w dzieło powstania remizy powiatowe władze strażackie wyposażyły jednostkę w motopompę, kilka sztuk węży oraz prądownice. Natomiast za zgromadzone i wypracowane środki strażacy zakupili umundurowanie.

obrazek

 



obrazek

Skład Zarządu OSP w Grodnie:
 - Teodor Zieliński– prezes,
 - Waldemar
Zieliński – wiceprezes -           naczelnik, 
 - M
irosław Szpryngiel  – wiceprezes,
 - Jacek Ormiński 
z-ca  naczelnika,
 - Andrzej Gozdowski – sekretarz,
 - S
tanisław Barański – skarbnik,
 - Wiesław waielewski - Gospodarz,
 - Mirosław Sławomir Mechuła - czlonek.

Skład Komisji Rewizyjnej OSP:

 - Henryk
Wiśniewski przewodniczący ,
 - Edward Broda –
członek ,
 - Paweł Ormiński –
członek .

 

W połowie lat sześćdziesiątych XX wieku, sposobem gospodarczym, do istniejącego obiektu dobudowano garaż oraz sklep wiejski. Owocna działalność pozwoliła na zbliżenie się młodzieży do strażackiej społeczności. Staraniem kilku członków zarządu doprowadzono do powstania młodzieżowej żeńskiej i męskiej drużyny pożarniczej. Ich działalność zaowocowała m.in. organizacją szeregi imprez o charakterze prewencyjno- propagandowym oraz zdobyciem kilku dobrych miejsc podczas zawodów sportowo- pożarniczych.

 obrazek
 Dużym wydarzeniem było wręczenie dla jednoski w 1981r. sztandaru, który ufundowany przez społeczeństwo był swoistego rodzaju rekompensatą i uznaniem za przeprowadzenie wielu udanych akcji ratowniczo- gaśniczych oraz kultywowaniem działalności oświatowo- kulturalnej.
 

 obrazek