OSP – SKRZYNKI

 

Okres, stosunkowo krótkich jak na historie pożarnictwa, dziejów OSP w Skrzynkach- począwszy od zebrania założycielskiego w 1965r. do chwili obecnej był czasem nieprzerwanej działalności. W dość krótkim okresie czasu strażacy jednostki zdołali porozumieć się, co do kształtu organizacyjnego zarządu straży oraz kierunków jego pracy. Najważniejszym jednak przedsięwzięciem, które zostało z powodzeniem zrealizowane było oddanie w 1971r. obiektu strażackiej remizy. Zważywszy na turystyczno- wypoczynkowy charakter miejscowości, dość dużą ilość domków kempingowych i ośrodków wypoczynkowych, w ostatnich latach znacznie wzrosło potencjalne zagrożenie pożarowe, jak inne cywilizacyjne związane z dużą liczbą turystów i wczasowiczów. Z tego tytułu strażackie władze pożarnicze, na wniosek kolejnych zarządów straży, w miarę posiadanych możliwości wyposażały straż w sprzęt i urządzenia pożarnicze. Do spraw technicznego wyposażenia jednostki aktywnie włączał się Urząd Gminy w Baruchowie, który oprócz wsparcia finansowego, sprawowała merytoryczną opiekę nad racjonalnym jego wykorzystaniem.

obrazek

 

obrazek

Skład Zarządu OSP w Skrzynkach:
 -
Czesław Tomaszewski – prezes,
 - Zdzisław Ostrowski – wiceprezes -   naczelnik,
 - Roman Tomaszewski - wiceprezes
 - Tomasz Doleszczak – zastępca
   naczelnika,
 - Daniel Włodarzewski – sekretarz,
 - Kazimierz Kalinowski – skarbnik,
 - Piotr Ryniec – gospodarz, 
 - Daniel Wlodarzewski - kronikarz,
 - Włodzimierz Lewandowski - czlonek
Skład Komisji Rewiyjnej OSP:
 -
Andrzej Pietruszewski –przewodniczący, 
 - Piotr Ogiński – wiceprzewodniczący,
 - Krzysztof Wawrzyński – sekretarz.

 

Nie bez znaczenia, w podniesieniu na wyższy poziom edukacji w zakresie zabezpieczenia powstania pożarów, były prowadzone przez jednostkę rozliczne akcje propagandowe, kontrole pożarowo- techniczne, pokazy strażackie oraz organizowane przez strażaków uroczystości. Na szczególne podkreślenie zasługują sportowo- pożarnicze przygotowania kolejnych drużyn na eliminacje w zawodach strażackich. Osiągnięte i przytoczone w niniejszym opracowaniu niektóre wyróżnienia dobitnie zaświadczają, iż ówczesna drużyna złożona z młodych strażaków zdołała klasyfikować się zawsze na czołowych miejscach generalnej klasyfikacji tych zmagań.

obrazek

Dowodem szczególnego uznania było ufundowanie – po 18 latach służby –sztandaru. W dziejach OSP wydarzenie to traktowane jest nadzwyczajnie, wieńczące i zamykające pewien okres w historii straży. Także liczni strażacy w omawianym okresie zostali hojnie obdarzeni medalami państwowymi i pożarniczymi.
Osiągnięć tych celów nie byłoby możliwym, gdyby nie zaangażowanie w społecznej służbie bardzo wielu pożarniczych działaczy.

 

obrazek