Zarządzenie Nr 15/09

Wójta Gminy Baruchowo

z dnia 30 marca 2009 r.

w sprawie szczegółowego sposobu przeprowadzenia służby przygotowawczej iorganizowania egzaminu kończącego tę służbę w Urzędzie Gminy Baruchowo orazgminnych jednostkach organizacyjnych do których mają zastosowanieprzepisy o pracownikach samorządowych.

Na podstawie art.19 ust 8 ustawy z dnia 21   listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, póz. 1458). zarządzani co następuje:

§ 1. Ustalam zasady i tryb przeprowadzenia służby przygotowawczej i egzaminu kończącego te służbę dla pracowników podejmujących po raz pierwszy pracę na stanowisku urzędniczym w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym w Urzędzie Gminy i gminnych jednostkach organizacyjnych do których ma zastosowanie ustawa o pracownikach samorządowych.

§ 2, Ilekroć w niniejszym zarządzeniu jest mowa o:

l ustawie - oznacza to ustawę z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych

(Dz. UNr223 póz, 1458),

2. Urzędzie - oznacza to Urząd Gminy Baruchowo,
3. Wójcie - oznacza to Wójta Gminy Baruchowo,

4. Sekretarzu - oznacza to Sekretarza Gminy Baruchowo.

5 Pracowniku -   oznacza to osobę podejmującą po raz pierwszy pracę na stanowisku

urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym w rozumieniu ustawy, która

została skierowana do odbycia służby przygotowawczej,

6.Kierowniku referatu oznacza to odpowiednio również pracownika zajmującego

samodzielne stanowisko pracy.

§  3.1.Każdy pracownik podejmujący po raz pierwszy zatrudnienie na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym jest zobowiązany odbyć służbę przygotowawczą zakończoną egzaminem za wyjątkiem pracowników , którzy zostali zwolnieni z obowiązku odbycia służby przygotowawczej na podstawie art. 19 ust. 5 ustawy. 2.Celem   służby   przygotowawczej   jest   przygotowanie   teoretyczne   i   praktyczne pracownika do należytego wykonywania obowiązków służbowych w administracji samorządowej,

3.Nadzór nad odbywaniem służby pracowniczej oraz organizowaniem egzaminu sprawuje
bezpośrednio Sekretarz Gminy,

4.Wszyscy pracownicy Urzędu a w szczególności kierownicy referatów są zobowiązani
do współpracy w organizowaniu służby przygotowawczej i egzaminu.

§ 4. l .Pracownika kieruje się do służby przygotowawczej nie wcześniej niż po upływie 1-go miesiąca od zatrudnienia i nie później niż przed upływem 2 miesiąca od zatrudnienia.

2.   Służba przygotowawcza trwa od l do 3 miesięcy i jest odbywana bez przerwy.

3   Okres służby przygotowawczej ulega przedłużeniu w przypadku   nieobecności pracownika w pracy.  Okres nieobecności  nie zalicza się do okresu służby przygotowawczej.

4. Termin i okres odbywania służby przygotowawczej uzależniony jest od zdobytej wiedzy i kwalifikacji pracownika oraz dotychczasowego przebiegu zatrudnienia w Urzędzie.

 

5.  Termin rozpoczęcia służby   przygotowawczej   i okres jej trwania ustala Sekretarz

Gminy w porozumieniu z kierownikiem właściwego referatu. 6 Na uzasadniony wniosek pracownika czas trwania służby przygotowawczej może

zostać przedłużony nie dłużej jednak niż do 3 miesięcy łącznie.

§ 5. W toku odbywania służby przygotowawczej pracownik ma obowiązek:

1)      zapoznania  się z Regulaminem Organizacyjnym Urzędu,  Statutem Gminy, Regulaminem    Pracy,    instrukcją   kancelaryjną,    kpa,    ustawą   o   pracownikach samorządowych, ustawą Prawo Zamówień Publicznych, oraz innymi przepisami prawa obowiązującymi na zajmowanym i zastępowanym stanowisku pracy;

2) zapoznania się z obowiązującymi w Urzędzie zasadami ochrony informacji niejawnych,   ochrony   danych   osobowych,   trybem   postępowania   na   wypadek zagrożenia:

3)      zapoznania się z zasadami gospodarki finansowej w tym angażowania środków finansowych oraz zasadami opisywania dokumentów finansowych,

4)       nabycia   praktycznej   umiejętności   redagowania   pism,   przygotowania   decyzji, zaświadczeń, postanowień oraz projektów uchwał zgodnie z zasadami techniki prawodawczej;

5)       zapoznania się z kodeksem etycznym pracownika samorządowego obowiązującym w urzędzie oraz z zasadami profesjonalnej i kulturalnej obsługi interesantów;

6)       nabycia umiejętności przygotowywania dokumentów urzędowych, a w szczególności; decyzji   administracyjnych,   postanowień,   zaświadczeń,   projektów aktów prawa miejscowego jak również prowadzenia korespondencji urzędowej;

7)        pracownik zatrudniony na stanowisku pracy związanym ze współpracą z innymi jednostkami   organizacyjnymi   Gminy   ma także obowiązek   poznania struktury organizacyjnej i zakresy spraw załatwianych w tych jednostkach.

§ 6. l -W czasie odbywania służby przygotowawczej pracownik przez 3/4 tygodniowego czasu wykonuje czynności na swoim stanowisku pracy oraz w referacie, w którym jest zatrudnień;', a w pozostałym czasie odbywa praktykę na innych stanowiskach.

2. Praca na stanowisku pracy oraz w referacie w którym pracownik jest zatrudniony w okresie służby przygotowawczej polega na praktycznym zapoznaniu się z obowiązkami i przepisami prawa dotyczącymi spraw załatwianych oraz prowadzeniu w nich niezbędnej dokumentacji.

3 W przypadku pracowników zatrudnionych w komórkach organizacyjnych lub na stanowiskach pracy związanych ze współpracą z innymi jednostkami organizacyjnymi Gminy, pracownik może zostać skierowany do odbycia części praktyk w ramach służby przygotowawczej dla właściwych jednostek organizacyjnych. Zasady odbywania takich praktyk ustala Sekretarz w porozumieniu z kierownikiem jednostki.

4.Sekretarz w porozumieniu z kierownikiem referatu ustala dla pracownika plan
s
łużby przygotowawczej, w którym wskazuje się stanowiska, na których pracownik ma
odbywać praktyki.

5.Plan służby przygotowawczej określa:

 

a)okres odbywania służby,

b)szczegółowy plan   i   rozkiad godzinowy odbywania praktyk w innych referatach,

c)wykaz    aktów   prawnych, których   znajomość jest dla pracownika obowiązkowa.

d)zestawienie umiejętności   praktycznych,   które pracownik   winien   nabyć w czasie służby przygotowawczej,

e)wykaz zagadnień egzaminacyjnych oraz termin egzaminu, który winien przypadać min.7 dni przed zakończeniem służby przygotowawczej.

6 Kierownik referatu, w którym pracownik odbywa! praktykę w trakcie służby przygotowawczej sporządza pisemną informację z przebiegu tej praktyki, powierzonych czynnościach, sposobie wywiązywania się z nich i predyspozycjach pracownika do wykonywania tych zadań i przekazuje ją Sekretarzowi Gminy.

7. Po zakończeniu okresu służby przygotowawczej Sekretarz podejmuje decyzję o dopuszczeniu   pracownika   do   egzaminu,    o    przedłużeniu   okresu   służby przygotowawczej lub o odmowie dopuszczenia pracownika do egzaminu i złożenia wniosku o rozwiązanie stosunku pracy. Ponowne przedłużenie okresu służby przygotowawczej jest dopuszczalne wyłącznie gdy z przyczyn losowych pracownik nie mógł odbyć całości lub części służby przygotowawczej.

8.W razie przedłużenia służby przygotowawczej przepisy ust. l - 7 stosuje się odpowiednio,

9.W przypadku przedłużenia okresu służby przygotowawczej ustalony termin egzaminu ulega odpowiednio przesunięciu,

§7.1. Egzamin odbywa się w terminie ustalonym w planie służby przygotowawczej, a w razie przedłużenia służby przygotowawczej w terminie ustalonym przez Sekretarza,

2. Egzamin przeprowadza Komisja Egzaminacyjna, której przewodnicz}' Sekretarz, Ponadto w skład Komisji Sekretarz powołuje Kierownika właściwego referatu oraz od l do 2 osób spośród pracowników Urzędu dysponujących odpowiednią wiedzą.

3  Wójt może wyznaczyć inny skład Komisji Egzaminacyjnej.

4  Komisja Egzaminacyjna podejmuje wszystkie decyzje i rozstrzygnięcia kolegialnie, W przypadku równości głosów rozstrzyga głos Przewodniczącego Komisji.

5 Egzamin składa się z części pisemnej, ustnej oraz części praktycznej,

6 Komisja opracowuje pytania i zadania egzaminacyjne, ustala maksymalną liczbę punktów za każde pytanie i zadanie, ocenia odpowiedzi i sposób wykonania zadań oraz ustala wynik egzaminu.

7. Część pisemna trwa 60 minut i składa się z testu 30 pytań dotyczących ustroju samorządu gminnego oraz znajomości aktów prawnych wskazanych w planie służby przygotowawczej, a także spraw załatwianych w referacie pracownika. Każda prawidłowa odpowiedź punktowana jest jednym punktem.

S Część ustna obejmuje 5 pytań zadanych przez członków Komisji Egzaminacyjnej dotyczących struktury organizacyjnej Urzędu i kwestii dotyczących pracy w innych referatach w których pracownik odbywał praktyki. Pracownik otrzymuje pytania na kartce i ma 10 minut na przygotowanie się do odpowiedzi. Każda odpowiedź jest punktowana 0-5 punktów.

9. Część praktyczna polega na opracowaniu l lub 2 zadań z zakresu obowiązków służbowych pracownika, a w szczególności przygotowania projektu decyzji administracyjnej, odpowiedzi na pismo lub innej czynności praktycznej. Pracownik otrzymuje 45 minut na wykonanie tego zadania na komputerze służbowym. Część praktyczna jest punktowana 0-5 punktów.

10 Wszystkie części egzaminu odbywają się w ciągu jednego dnia roboczego z 15-to minutowymi przerwami. W czasie egzaminu pracownik poza przerwami nie może opuszczać pomieszczenia w którym przeprowadzany jest egzamin.

§ 8.1.Egzamin przeprowadza się w oddzielnym pomieszczeniu w którym .może przebywać wyłącznie Komisja Egzaminacyjna i egzaminowany pracownik oraz Wójt.

2.  Dopuszczalne jest jednoczesne przeprowadzanie części pisemnej egzaminu dla więcej niż jednego pracownika,

3.  W czasie egzaminu pisemnego w pomieszczeniu oprócz osoby egzaminowanej musi przebywać co najmniej 2 członków Komisji Egzaminacyjnej.

4.  W czasie części ustnej i praktycznej egzaminu w pomieszczeniu muszą być obecni
wszyscy członkowie Komisji.

§9.    l. Po przeprowadzeniu wszystkich części egzaminu w tym samym dniu Komisja

przystępuje do sprawdzenia i oceny, ajej obrady są niejawne.

2, Z przebiegu egzaminu Komisja sporządza protokół, który zawiera: imię i nazwisko pracownika, nazwę stanowiska pracy, datę egzaminu, skład Komisji Egzaminacyjnej oraz wyniki poszczególnych części egzaminu. Do protokołu załącza się plan służby przygotowawczej, ocenę pisemną Kierownika referatu oraz listę pytań i zadań wraz z odpowiedziami. Protokół podpisują wszyscy członkowie Komisji Egzaminacyjnej oraz pracownik.

3  Pracownik, który uzyskał co najmniej 60 % punktów za każdą część egzaminu zaliczył egzamin z wynikiem pozytywnym.

4  Pracownikowi, który zaliczył egzamin z wynikiem pozytywnym Wójt w 2 egz.


wystawia zaświadczenie o odbyciu służby przygotowawczej i zaliczeniu egzaminu. Jeden egzemplarz otrzymuje pracownik, drugi wpina się do akt osobowych pracownika.

5.  Pracownik, który nie zaliczył egzaminu z wynikiem pozytywnym traci możliwość powtórnego przystąpienia do egzaminu.

6.  Dokumentację z przebiegu służby przygotowawczej i egzaminu przechowuje się

§10. Wszystkie czynności zastrzeżone w zarządzeniu dla Sekretarza może przejąć do wykonywania Wójt. który może uchylać \ zmieniać decyzje Sekretarza.

§ 11 Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podjęcia.


Wójt

inż. Stanisław Sadowski