OSP- KŁÓTNO

 

OSP Kłótno jest jedną z najstarszych jednostek straży na terenie gminy Baruchowo. Na podstawie dotychczasowych możliwych do weryfikacji dokumentów oraz innych publikacji wynika, iż jednostka ta oficjalnie zaczęła działać w 1921r.Przez wszystkie swoje lata działalności zachowała miano organizacji, która zapewniała bezpieczeństwo pożarowe na terenie własnej miejscowości jak i okolicznych wsi. Sytuacja jednostki mimo kilkakrotnych zmian administracyjnych na mapie Polski oraz zmian ustrojowych nigdy nie była zachwiana. Strażacy spieszyli z zapałem do wszystkich zdarzeń, gdzie zagrożone było życie, zdrowie i mienie współmieszkańców. Na jej przykładzie budowały swoją tożsamość jednostki założone w gminie w późniejszym czasie. W wielu przypadkach to działacze tej jednostki byli założycielami i pierwszymi zasiadającymi w zarządach postaciami. Praca jednostki polegała nie tylko na zapobieganiu pożarom, ale także na upowszechnianiu dorobku kulturalnego polskich twórców.

Skład Zarządu OSP w Kłótnie:
 - Karol Majewski – prezes,
 - Karol Ostrowski – wiceprezes-naczelnik,
 - Sylwester Maślanka - wiceprezes,
 - Marian Lewandowski – z-ca naczelnika,
 - Andrzej Pawlak – sekretarz,
 - Eugeniusz Sakowski – skarbnik,
 - Józef Kolasiński – gospodarz,
 - Marian Lewandowski - kronikarz,
 - Marian Terpiński - członek,
Skład Komisji Rewizyjnej OSP:
 - Lech Seklecki – przewodniczący
,
 - Edward Białkowski - wiceprzewodniczący,
 - Jarosław Sakowski - sekretarz,
 - Andrzej Lenartowski – członek,
 - Cezary Majewski – członek.

 

Wdzięczni mieszkańcy wsi oraz okolicznych miejscowości, za wymierne efekty społecznej pracy, za udane przeprowadzone akcje ratowniczo- gaśnicze ufundowali jednostce sztandar- symbol wiernej służby dla miejscowego społeczeństwa. Niezbitym dowodem prężności operacyjno- technicznej drużyny bojowej było jej włączenie do elitarnego grona jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo- Gaśniczego.W 1982r. podczas kolejnego jubileuszu powstania straży Zarząd Główny Związku OSP wyróżnił jednostkę Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.

Jednak największym osiągnięciem kilku ostatnich lat było wybudowanie, na pozyskanej uprzednio nowej działce, okazałego obiektu strażackiej remizy. Inwestycja ta mogła powstać dzięki ogromnemu zaangażowaniu obecnie działającego zarządu straży przy wydatnej pomocy Urzędu Gminy w Baruchowie oraz innych życzliwych straży sponsorów i darczyńców.