WALORY PRZYRODNICZE
|
Biała droga.
|
Obszary naszego krajobrazu to większość tereny chronione, które wyróżniają się przyrodniczo. Głównym obszarem jest Gostynińsko- Włocławski Park Krajobrazowy i utworzone rezerwaty - “Olszyny Rakutowskie” i rezerwat leśno- jeziorny “Grodno”. Obszar parku charakteryzuje się ciekawą formą geomorfologiczną (wydmy, bagna, jeziora) oraz wspaniałymi borami sosnowymi, stanowiącymi ostoję dla rzadkich gatunków flory i fauny. Z uwagi na cenne walory przyrodnicze obszar gminy został włączony do jednego z 13 w kraju Leśnego Kompleksu Promocyjnego "Lasy Gostynińsko-Włocławskie" obejmującego szczególnie atrakcyjne skupiska leśne w Polsce. Znajdują się tutaj jeziora, bagna (okolice Kłótna) i torfowiska, wydmy oraz cenne zespoły roślinne. Licznie jest tu reprezentowana roślinność szuwarowa tzw. szuwary właściwe, trzcinowe, i turzycowe. Wśród ok. 800 gatunków roślin, w tym rzadkich w skali kraju i regionu spotkać tutaj można ok. 180 gatunków chronionych.
|
Lasy na naszym terenie zajmują 3,921 ha, tj. 36,6% ogólnej powierzchni gminy, są rajem dla grzybiarzy i ostoją dla wielu zwierząt (m.in. jeży, kretów, ryjówek, nietoperzy, bobrów, piżmaków, wydr). Największe kompleksy leśne znajdują się w północnej części parku. Większość to lasy państwowe należące do Nadleśnictwa Włocławek. Dominują drzewostany sosnowe, rzadziej występują zbiorowiska lasów liściastych. Pojedyncze stare drzewa i ich skupiska o dużych walorach przyrodniczych objęte są ochroną prawną na podstawie ustawy o ochronie przyrody jako pomniki. |
 Jezioro Skrzyneckie. |

Kwitnące zawilce na stoku projektowanego rezerwatu Grodno |
Ważnym elementem o którym trzeba wspomnieć są jeziora, w przeważającej części rynnowe tworzące charakterystyczne ciągi. Największymi jeziorami Gminy Baruchowo są: - J. Goreńskie o pow. 55,3 ha, głębokość max 6,1 m. Nad brzegiem znajdują się wydmy porośnięte borem co stanowi 25% otoczenia jeziora. Jezioro objęte jest strefą ciszy, użytkowane jest rekreacyjnie; - J. Skrzyneckie o pow. 26,8 ha, głębokość max 10,5 m. Brzegi jeziora są wysokie, piaszczyste, bór stanowi 70% jego otoczenia. Jezioro jest intensywnie użytkowane rekreacyjnie; - J. Czarne o pow. 8,8 ha, głębokość max 7,0 m. Bory stanowią 50% otoczenia zbiornika. Użytkowane jest także rekreacyjnie; - J. Trzeboskie o pow. 10,7 ha, głębokość max 2 m. Brzegi zarośnięte są szerokim pasmem szuwarów w 80% i trudnodostępne; - J. Radziszewskie o pow. 8,5% ha, głębokość max 2,9 m. Olsy i bór świeży stanowi 10% otoczenia zbiornika. Jezioro użytkowane jest rekreacyjnie.
|
Wszystkim, którzy dbają o zachowanie i odtwarzanie naturalnych walorów przyrodniczych - dziękujemy i jednocześnie zapraszamy do odwiedzania naszych pięknych terenów.
Życzymy miłego pobytu | |